Naturalne zbiorniki wodne dla Twojego ogrodu – oczko wodne, stawy naturalne, czy biobasen

Naturalne zbiorniki wodne do przydomowych ogródków zyskują coraz większą popularność. Zdążyły podbić już na dobre zachodni rynek, gdzie ciężko jest dziś spotkać tradycyjne baseny. Nie ma w tym nic dziwnego, trend bycia eko utrzymuje się już od kilku sezonów i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Naturalne zbiorniki wodne nie wymagają z reguły używania chemii, a co najważniejsze są dużo tańsze zarówno w budowie, jak i utrzymaniu. Nie można im również odmówić niesamowitego uroku, wyglądają bowiem niczym naturalne jeziora usytuowane w naszym ogrodzie, który zdobią przez okrągły rok.

fot. pixabaycom | cc0

Czym jest oczko wodne i jaką rolę pełni w ogrodzie

Oczko wodne to naturalny lub sztuczny, mały zbiornik wodny. Zwykle budowany jest w celach krajobrazowych, czasem zostaje zasiedlony przez ryby, głównie akwariowe. Posiada nasadzenie ciekawych roślin podwodnych. Może wyglądać bardzo atrakcyjne, a cały projekt zależy wyłącznie od indywidualnych upodobań inwestora. Oczka wodne coraz częściej pojawiają się na prywatnych posesjach, ponieważ zwracamy coraz większą uwagę na nietuzinkowe aranżacje ogrodowe, wykonane w sposób zgodny z wymogami środowiska. Zwykle oczka wodne posiadają powierzchnię kilkudziesięciu metrów kwadratowych oraz głębokość nieprzekraczającą 1 m. W związku z tym są to obiekty wodne, które w ogrodzie pełnią rolę dekoracji. Ich niewątpliwą zaletą jest niski koszt realizacji oraz łatwość i szybkość budowy.

Naturalne zbiorniki wodne i kąpieliska do ogrodu — stawy naturalne, a może biobasen

Oczko wodne, trochę na wyrost nazwane zbiornikiem wodnym w ogrodzie może być jedynie dopełnieniem aranżacji i ozdobą, jednak jeżeli zależy nam na naturalnym zbiorniku, w którym możemy zażywać kąpieli, powinniśmy pomyśleć o stawach naturalnych lub biobasenie. Wbrew pozorom stawy naturalne lub kąpielowe to nie to samo, co biobaseny. Choć może wydawać się, że są to pokrewne nazwy tego samego obiektu, to oznaczają dwa odmienne zbiorniki wodne, które różnią się budową oraz funkcjami. Stawy naturalne, zwane również kąpielowymi to sztuczne zbiorniki, które wyglądają niczym dzieło matki natury. Patrząc na nie, ciężko uwierzyć, że stworzył je człowiek. Wyglądają niczym jezioro usytuowane w naszym ogrodzie. Wygląd, kształt i głębokość stawów naturalnych uwarunkowane są od rodzaju gleby, skomplikowania terenu, na którym powstają oraz od indywidualnych upodobań inwestorów. Są to obiekty, które nie wymagają używania środków chemicznych. Woda oczyszcza się w sposób naturalny, dzięki bujnej roślinności i złożoności ekosystemu. Stawy naturalne zdobią ogrody przez cały rok – latem są rodzinnym kąpieliskiem, a zimą zamieniają się w tafle lodowiska. Biobasen natomiast, to połączenie basenu i stawu kąpielowego. Posiada dwie strefy rekreacyjno-regeneracyjną i regeneracyjno-bagienną. Z czego strefa regeneracyjna może zajmować jedynie 25% powierzchni. Dzieje się tak, dlatego, że ekosystem nie jest tak rozbudowany, jak w przypadku stawów. Biobaseny posiadają rozbudowany system filtracyjny, wyposażony w specjalne filtry i biopreparaty, służące do oczyszczania wody. To wciąż obiekty ekologiczne, ponieważ nie wymagają używania chemii, jednak bardziej skomplikowane technologicznie. Możemy zdecydować się na zadaszenie biobasenu lub opcję podgrzewania wody. To, na który naturalny zbiornik wodny się zdecydujemy, zależy więc od naszych potrzeb.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *