Systemy nawadniania ogrodów — elementy składowe instalacji nawadniającej

Systemy nawadniania ogrodów to prosty sposób na to, by zachować wiecznie zielony, piękny ogród, niezależnie od warunków pogodowych. Odpowiednio zaprogramowane automatyczne nawadnianie zapewnia prawidłowy rozwój roślin i traw. Zastosowanie tego rozwiązania daje co najmniej cztery korzyści: oszczędność pieniędzy, ponieważ system umożliwia kontrolę zużytej wody oraz nie podlewa roślin w okresie największego nasłonecznienia, dzięki czemu woda nie odparowuje, lepszą skuteczność, gdyż sposób, intensywność i ilość wody dopasowywana jest wprost do potrzeb danej rośliny, oszczędność czasu oraz estetyczny wygląd ogrodu przez cały rok. Jednak z czego składa się podstawowy system nawadniania? Z jakich udogodnień możemy skorzystać?

fot. pixabaycom | cc0

Elementy instalacji nawadniającej

Każdy system nawadniający to ściśle określona konstrukcja, w której skład wchodzą: programator jednosekcyjny lub wielosekcyjny, instalacja, czyli zawór główny, skrzynka zaworowa, kolektor i elektrozawory, złącza, złączki PE — złączki PE gwarantują doskonałą szczelność, będąc niezwykle ważnym elementem systemu, trójniki, czwórniki, system rozprowadzający wodę — rury, puszki, przedłużki oraz zraszacze: obrotowe, statyczne, turbinowe, wahadłowe, wynurzane itd. Jak widać, elementów potrzebnych do stworzenia kompletnego systemu jest sporo, ale na szczęście dziś wszystko można kupić w jednym miejscu — wystarczy odwiedzić sklep z akcesoriami dla ogrodników. Można to nawet zrobić nie wychodząc z domu.

Systemy nawadniania ogrodów — jakie udogodnienia daje nam instalacja nawadniająca?

Nowoczesne systemy nawadniania ogrodów to inteligentne urządzenia, które oferują użytkownikowi szereg udogodnień. System może działać na przykład wtedy, gdy przebywamy na wakacjach. Ustawienia pozwalają zaprogramować dokładny harmonogram, a w razie intensywnych opadów deszczu, system sam zaprzestanie podlewania, czekając aż gleba osiągnie odpowiedni poziom wilgotności. Systemem możemy również sterować z telefonu. Możemy również zdecydować się na wykorzystywanie do podlewania wody deszczowej, którą wprost uwielbiają rośliny i o wiele lepiej ją tolerują. Można zresztą używać jej także do mycia kostki, aut, czy do mycia okien. Jest miękka i wszelkie czynności związane ze sprzątaniem, będą o wiele efektywniejsze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *